Na okres do 3 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 6 miesięcy;
Na okres do 6 miesięcy, jeżeli bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową na okres co najmniej 12 miesięcy.
W przypadku skierowania na staż, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub szkolenie refundacja kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 następuje na okres odbywania stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy lub szkolenia.
Refundacja kosztów następuje w wysokości nie wyższej niż połowa zasiłku dla bezrobotnych (o którym mowa a art. 72 ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) pod warunkiem nieprzekroczenia wysokości kryterium dochodowego na osobę w rodzinie, w rozumieniu przepisów o pomocy społecznej.
Jako koszty opieki na dzieckiem należy uznać koszt ( na podstawie rachunków, faktur) przedszkola, żłobka lub innej instytucji zajmującej się opieką dzieci.
Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem jest formą fakultatywną. Ocena warunków należy do starosty każdorazowo w konkretnym przypadku.
Na wniosek osoby uprawnionej może być wypłacona zaliczka na refundację kosztów opieki nad dzieckiem.
Na analogicznych zasadach może również nastąpić refundacja kosztów opieki nad osobą zależną, tj. w rozumieniu ustawy osobą wymagającą ze względu na stan zdrowia lub wiek stałej opieki, połączoną więzami rodzinnymi lub powinowactwem z osobą objętą usługami lub instrumentami rynku pracy lub pozostającą z nią we wspólnym gospodarstwie domowym. Dla potwierdzenia spełniania warunków zawartych w definicji osoby zależnej należy przedłożyć dokumenty potwierdzające przed wszystkim stan zdrowia np. orzeczenie o niepełnosprawności ze wskazaniem o konieczności stałej opieki, wyniki wywiadu środowiskowego na potrzeby OPS.