Oława, dnia 24 czerwca 2015r.
Numer sprawy: KA -2271/01/15
Wyjaśnienia do treści Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego na organizację szkoleń dla osób bezrobotnych Powiatowego Urzędu Pracy w Oławie
Na podstawie art. 38 ust. 1-2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo Zamówień Publicznych (t.j. Dz. U. z 2013r. poz. 907z późn. zm.) Zamawiający przekazuje treść zapytań Wykonawców do treści SIWZ, które wpłynęły w dniu 23.06.2015r.
Pytanie 1. „ W nawiązaniu do ogłoszenie o przetargu nieograniczonym Nr Sprawy KA 2271/01/15 proszę o sprecyzowanie kto odpowiada za organizację praktyki u pracodawcy. W przedmiocie zamówienia jest podana nazwa szkolenia +2,3 lub 4 tygodniowa praktyka u pracodawcy). Kto jest organizatorem tych praktyk, kto kieruje bezrobotnych, kto wyszukuje pracodawców, czy to są praktyki płatne, jakie prawa przysługują kierowanym na praktykę bezrobotnym, co z ubezpieczeniem?”
Odpowiedź 1. Odpowiadając na zapytanie mailowe z dnia 23.06.2015r. organizatorem praktyk uczestników szkoleń jest jednostka szkoleniowa. Uczestnikami szkoleń będą osoby bezrobotne skierowane do odbycia szkolenia przez tut. Urząd. Bezrobotnemu w okresie odbywania szkolenia, na które został skierowany przez starostę przysługuje stypendium szkoleniowe. Uczestnikom szkoleń odbywającym praktyki należy zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki szkolenia w tym zapewnić im odzież ochronną i niezbędne środki higieny osobistej. Osobom skierowanym na szkolenie przez starostę, z wyjątkiem osób posiadających z tego tytułu prawo do stypendium, z wyłączeniem stypendium, o którym mowa w ust. 3b Ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, przysługuje odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków powstałych w związku ze szkoleniem oraz w drodze do miejsca szkolenia i z powrotem, wypłacane przez instytucję ubezpieczeniową, w której osoby te zostały ubezpieczone.
Pytanie 2. „ W związku z postępowaniem numer KA 2271/01/15zwracamy się z prośbą o zmianę terminu składania ofert. Swoją prośbę uzasadniamy zbyt krótkim terminem na uzyskanie odpowiednich zaświadczeń z Urzędu Skarbowego i ZUS. W naszej ocenie wyznaczenie terminu 7 dniowego na dostarczenie dokumentów, na które czeka się do 14 dni jest niezasadne. Ewentualnie prosimy o dopuszczenie złożenia oświadczenia o nie zaleganiu natomiast ewentualne zaświadczenie dostarczylibyśmy przed podpisaniem umowy”.
Odpowiedź 2. Zamawiający informuje, że zgodnie z art. 43 ust. 1 ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo Zamówień Publicznych ( t.j. Dz. U. z 2013 poz. 907 z późn. zm.) jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach na podstawie art. 11 ust. 8, zamawiający wyznacza termin składania ofert z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przygotowania i złożenia oferty, z tym że w przypadku dostaw lub usług termin ten nie może być krótszy niż 7 dni od dnia zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych , a w przypadku robót budowlanych – nie krótszy niż 14 dni.Biorąc pod uwagę fakt zamieszczenia ogłoszenia o zamówieniu w Biuletynie Zamówień Publicznych w dniu 19.06.2015r. wyznaczony termin jest prawidłowy. Zgodnie z rozdziałem VII SIWZ Zamawiający w pkt 1 ppkt c i ppkt d wymaga aktualnego zaświadczenia właściwego naczelnika urzędu skarbowego oraz aktualnego zaświadczenia z właściwego oddziału ZUS lub KRUS, które wystawione są nie wcześniej niż 3 miesiące przed upływem terminu składania ofert. W myśl rozdziału XI SIWZ dotyczącego opisu sposobu przygotowania ofert, Wykonawca dołącza wszystkie dokumenty, których złożenie jest wymagane zgodnie z punktem VII SIWZ. Dokumenty powinny być sporządzone przez Wykonawcę ściśle według postanowień SIWZ.
DYREKTOR
Powiatowego Urzędu Pracy
w Oławie
mgr inż. Ryszard Kosowicki